(Eredetileg megjelent a http://fido.freeblog.hu/archives/2008/01/08/Jelentes_Badarorszagrol_-_2007_December/ címen, 2008 január 8-án.)

1) Előkészítetlenség és kapkodás. A mai napig szó sem esett arról, hogy az elhagyandó épületeknek mi lesz a sorsa - és itt nem lakótelepi panellakások, vagy földszinti szuterének ürülnek ki, hanem díszes, sok milliárdos értékű, történelmi múlttal rendelkező ingatlanok. Az építkezés a sínek elbontásával már elkezdődött, amikor "kiderült", hogy az egyik telek oszhatatlan fővárosi tulajdon, úgyhogy most neki is álltak sebtiben áttervezni az épületet, miközben 2009 végén már ott kellene lakniuk. El tudod képzelni, hogy milyen minőségben lesz az új tömb kivitelezve, ha most így áll az ügy?
2) A közlekedés megoldatlansága. Tételezzük fel, hogy mégis sikerül tartani az eredeti átadási határidőt. Ez esetben 2009 végétől kb. 5-6000 ember fog pluszban a Nyugati környékére járni - reggel be, 16:00-kor pedig toll lecsap, és irány testületileg haza. Mivel a Nagykörút és a Váci út - Bajcsy Zs. út tengely kereszteződéséről van szó, ahol a Skála Metró, az egyik legnagyobb postahivatal mellett a Westend és a Váci úton irodaházak sora található, már így is rendkívül zsúfolt a környék. A 4-6-os villamos már nem sűríthető tovább, és zsúfolásig megtelik csúcsidőben. Mi lesz itt az átadás után, amikor az embertömeg már jön, a kapcsolódó közlekedési beruházások meg még csak akkor kezdődnek el, útfelbontásokkal, teherautóforgalommal, lezárt sávokkal? Nekem nagyon úgy fest, hogy pont a választások előtt lesz a legnagyobb a botrány a kormányzati negyed körül. Már ha addig le nem fújják. Órákon belül kiderül...
Vegyük a költségeket:
1) Régi minisztériumi épületek értéke: 102,6 milliárd Ft
Új komplexum építési költsége: 142,5 milliárd Ft
2) A jelenlegi üzemeltetési költség: 13 milliárd Ft / év
Új komplexum üzemeltetési költsége: 8,5 milliárd Ft
Tehát, ha elfogadjuk ezeket a költségeket, elfelejtjük a kapcsolódó közlekedési beruházások szükségességét, akkor a 142,5 - 102,6 = 39,9 milliárd forint különbözetet a 4,5 milliárd forinttal kisebb fenntartásból a 9. évben lehet kigazdálkodni, ekkor érnénk el a "break-even" ponthoz (megtakarítások, bevételek = kiadások). (Az adatokat a Világgazdaság napilap 2008. január 8-iki számából vettem.)
Te megépítenéd? Írd meg!
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.